Gaziantep Medikal ürünler malzemeler Hekimmed
Aziz Bedros Kilisesi

Aziz Bedros Kilisesi

Aziz Bedros Kilisesi, Ömer Ersoy Kültür Merkezi, 2005 yılında büyükşehir Beledeyiyesinin yol çalışmaaçma çalışmaları esnasında ortaya çıkarılan kilise, uzun yıllar bir iplik fabrikası içerisinde gizli kalmış ve bir depo olarak kullanılmıştır. Kültür ve Tabiat varlıklarını koruma kararıyla tescillenen yapı Büyükşehie Belediyesi tarafından kamulaştırılmıştır. Büyük oranda özgünlügü korunmuş olan kilise 2008 yılı içerisinde Kültür merkezi olarak resore edilmiştir. bu kapsamda yapı; sergi,konser,seminer gibi kültürel amaçlarla kullanılmaktadır.

 
19.yüzyılın arasında yapıldıgı tahmin edilen kilise dogu batı yönünde uzanmakta olup batı yönünde iki ana giriş kapısı bulunmaktadır.İki ana giriş kapısı arasında yer alan kitabe oldukça tahrip olmuş durumdadır. okunabilen kısımlarına göre aziz meryeme adanmış olan kilise .Patrik bedros krikor Katolikos başkanlıgında yapılmştır.
Kesme taştan yapılan kilisede pembe mermer ve bazalt taş süsleme elemanı olarak kullanılmışstır.Girişte ,niş içlerinde ve pencerelerde yer alan kuş,melek figürleri ve çam agacı ,haç motifleri yer almaktadır.kilisenin güney batı alanında bir livas ve kuyu bulunmaktadır.
 
 

Hazırlayan

Yusuf GÜLLÜ

AMP-10/Y

 

Koordinat
Paylaş:

Yorumlar (0)

Yorum Bırak