Gaziantep Medikal ürünler malzemeler Hekimmed
Gaziantep Bakırcılar çarşısı

Gaziantep Bakırcılar çarşısı

Gaziantep'in en önemli el sanatlarından olan Bakırcılar Çarşısı el emekleriyle güzel hizmetler vermektedir.Birçok turistin beğenerek geldiği Bakırcılar Çarşısı emin ellerdeki ustalar karşılığında misafirperverlikleri ile seviniyor.Bir çok ustanın gecesini gündüzüne katarak yaptığı sanat eserlerini satışa sunuyor.El becerisi iyi olan ustalar çeşitli malzemelerden yararlanarak (çekiç,vida vb.) hünerlerini ortaya sunuyor.Artık ustalar için el becerisi zevk haline geldi.Kimisi zevkine yapıyor ,kimisi ise ekmek parası için yapıyor.Birçok bakırın ev sahipliği olduğu Bakırcılar Çarşısı'nda "Kahve fincanı-Cezve-Tencere vb." bakırdan yapılan göz kamaştırıcı el emekleri ile dikkat çekiyor.Bakırcılar Çarşısı tarihi bir ün kapmış, turistlerin ilgi odağı olmuş yerdir.

Gaziantep'e gelipte Bakırcılar Çarşısı'nı gezmemek olmaz..Gaziantep eşsiz güzelikleri sonsuz olan bir güneydoğu anadolu şehridir.Gaziantepbin güzelliklerinin en başlarında tarihi yapıları gelir bunlardan biri ise Bakırcılar çarşısıdır.Bakırcılar çarşısı 19.yy yapılmış bir çarşıdır İcerisinde bir sürü usta çalışmaktadır. Günümüzde ise insanlar bakırdan yapılmış şeylere büyük ilgi göstermekte o yüzden ta ingiltere den Amerikadan v.b yerlerden insanlar Gaziantepe gelmektedir.Dünyada bakır işiyle uğraşan az kişi kalmıştır o yüzden ustalar bu güzel mesleğin yok olacağından korkuyorlar o yüzden bu ise ilgi duyanlar gaziantepteki bakırcılar kurslarına gidebilirler.
 
Bakırcılar çarşısı ahşap kaplamalı dükanları ve taş döşenmiş sokakları ile bize başka bir dönemden kesit sunmaktadır. Bakırcılar Çarşısı, Gaziantep'in esnaf kültürünü en çok hissedeceğiniz yer. Çarşıda gezerken duyduğunuz çekiç sesleri, yaşlı amcaların gülümseyen yüzleri, bakır ve Gaziantep'e özgü birçok şeyin sergilendiği ve satıldığı bir çarşıdır. Eğer bir gün buraya yolunuz düşer ise BAKIRCILAR ÇARŞISINA gelmenizide tavsiye ederim
 
Adres: Boyacı mahallesi Eskici Çarşısı.sk.no 27400

Hazırlayan Abdullah EKİNCİ - Hanifi Furkan AYTEKİN - Arif Baki İLETMİŞ

Koordinat
Paylaş:

Yorumlar (0)

Yorum Bırak