Gaziantep Medikal ürünler malzemeler Hekimmed
Rum Kale

Rum Kale

Gazisehrimizin   Yavuzeli  ilçesinde, Kasaba köyünün eski mevkisinde bulunan Rumkale; Gaziantep'ten yaklaşık olarak  65 kilometre uzaklıktadır. Yavuzeli’ne ise yaklaşık olarak 20 km uzaklıkta bulunuyor, Rumkale..Merzimen Çayı ile Fırat Nehri ile birleştiği yerde yarım ada şekline benzetilmiştir, kale kayalar üzerine yönelik kurulmuşlardır.

Rumkale’ye Yavuzeli veya Şanlıurfa Halfeti’den gittğimizde su kenarlarında bulunan ve ücretli teknelere kolaylıkla ulaşabiliriz. Antik günümüze kadar Rumkaleye Şitamrat, Kale-i Zerrin (Altın Kale) Hromklay, Ranculat, Kal-at el Rum, Kal-a Rhomayta, Kal-at el Müslimin, ve Rumkale çeşitli isimler verilmiştir.

Rumkale Fırat nehri ve Merzimen çayı kıyılarından dik bir şekilde  yükselen sarp kayalıklarla çevrili çok yüksek bir tepe üstüne kurulu bir kalemizdir . 1838 senesinde  Rumkale'ye gelen Moltke’ye “kayalığın nerede bittiğini, insan eserinin nerede başladığını söyleyebilmek çok zor demiştir. Kale iki beden halindeydi. Birinci bedeni  doğu, kuzey ve batıda doğal kayalığın dik olarak yontulmasıyla, doğal sur meydana getirilerek oluşturulmuştur. İkinci bedeni ise bu doğal surun üstüne sert   kesme taşlarla sur duvarı olarak yaptırılmıştır.

Kuzey ve doğuda bulunan surlar dikdörtgen planlı 7 burç ile kuzeyde birçok sayıda mazgal pencere yer almaktadır. Rumkale’nin güney yöndeki kayalık uzantısı 12. yüzyılda 30m Derinlikte  ve 20m. Genişlikte  oyularak uçurum  haline gelmiştir.

 

Hazırlayan: Mehmet Fatih Topalbekiroğlu

Koordinat




Paylaş:

Yorumlar (0)

Yorum Bırak